Müşteri İlişkileri Sertifikalı Eğitimi

İletişim teknolojileri çağı olarak bilinen yaşadığımız yüzyılda işletmelerdeki gelişmelerle beraber pazarlama ve ticaret dengeleri de değişmektedir. Yükselen teknolojiyle birlikte üretim kabiliyetleri artmakta, müşteri için farklı marka ve ürün seçenekleri, kalite ve fiyat seçenekleri doğmaktadır. Bu çerçeveden bakıldığında işletmelerin ayakta kalabilmesi için sadece üretim yapılmasına değil, sadık müşteri kitlesine de ihtiyacı vardır. Sürekli marka ve ürün reklamlarına maruz kalan müşterileri kazanmak veya hali hazırdaki müşterileri korumak için tüm katılımcılarımızı Müşteri İlişkileri Sertifika programına davet ediyoruz.

Bu Eğitim Kursu Size Ne Katacak?

Müşterinin memnun kalması fark yaratmak, rekabet gücü ortaya koymak ve büyüyerek kar etmek için zorunludur. Bu eğitim ile müşteri ilişkileri ve özelliklerini, müşteri tatmini, müşteri memnuniyetini etkileyen faktörleri öğrenerek bu konularda yeterli bilgiler edinmeniz hedeflenmektedir. Ayrıca tüketiciyi bilgilendirme hususunda, tüketici kayıt sistemi ve özel durumlarda tüketiciyi haberdar etme konularını da eğitimimiz içerisinde bulabilirsiniz.

İş İlanları / Olanakları

Bu eğitim ile kazanacağınız beceriler tek bir sektöre hitap etmez. Müşteri memnuniyeti neredeyse her alanda işletmelerin gerek duyduğu bir ihtiyaçtır. Çağrı merkezinden satış müdürlüğüne, marka iletişim uzmanından resepsiyon sorumlusuna kadar herkes müşteri ilişkilerini bilmek durumundadırlar. Bu eğitim müşteri ilişkilerinizi geliştirerek ilgi duyduğunuz işe girerken size bilgi olarak yeterli kazanımları edinmenize yardımcı olacak..

Müşteri İlişkileri Sertifikası

Müşteri İlişkileri eğitimi sonunda 10 sorudan oluşan 10 dakika süre sınırı bulunan online sınav uygulanmaktadır. Konuları tamamladıktan sonra sınav otomatik olarak karşınıza çıkmaktadır. Sertifika sınavını 100 üzerinden en az 60 alarak başarıyla tamamlayan kişilere Müşteri İlişkileri Belgesi (katılım sertifikası) verilmektedir. Hak edeceğiniz sertifikayı yukarıda sayılmış olan birçok sektör için iş başvurularınızda CV’nize ekleyebilir ve sertifikanızı bu interaktif eğitimi aldığınıza dair kanıt niteliğinde referans olarak kullanabilirsiniz. Sertifikanın geçerliliği hakkında bilgi edinmek için Destek sayfasına göz atmanızı öneririz.

Kurs Süresi

Müşteri İlişkileri uzaktan eğitimi serbest zamanlı olarak 7 gün sürmektedir. Yani eğitime başladığınız tarihten itibaren 7 gün içerisinde dilediğiniz zaman sisteme giriş yaparak eğitiminizi durdurabilir, devam edebilir ve tamamlayabilirsiniz. Eğer 7 günden daha erken bir zamanda sınavı geçerek eğitimi tamamlarsanız kalan günleri beklemeden sertifikanız profilinize anında eklenecek ve sertifikanızı baskı halinde isteyebileceksiniz.

Daha fazla bilgi almak ve merak ettiklerinizi sormak için iletişim bölümünden veya canlı sohbetten bize her zaman ulaşabilirsiniz.

Eğitim İşleyişi Hakkında

Sertifika Siparişi Hakkında

Ders Konuları

Müşteri İlişkileri 00:20:00
Müşteri Memnuniyeti 00:39:00
Tüketiciyi Bilgilendirme 00:15:00
Müşteri İlişkileri Sertifika Sınavı 00:10:00

Ders Yorumları

5

5
1 yıldız
  • 5 Yıldız1
  • 4 Yıldız0
  • 3 Yıldız0
  • 2 Yıldız0
  • 1 Yıldız0
  1. Teşekkürler

    5

    Katıldığıma memnun kaldım. güzel bir eğitimdi.


GLOBAL ENSTİTÜ'DEN SERTİFİKA ALANLAR
Daha fazlası için buraya tıklayınız
avatar for
avatar for
avatar for
avatar for
avatar for
avatar for
avatar for
avatar for
avatar for
avatar for
avatar for
avatar for

Global Enstitü. Tüm Hakkı Saklıdır.