Senaryo Yazarlığı Eğitimi

Bazı meslekler vardır ki biraz sıra dışıdır. İşte senaryo yazarlığı da veya diğer bir deyişle senaristlik de bu sıra dışı mesleklerden biridir. Komşumuzun bir avukat, bir şoför, bir doktor olması sıradandır da bir senarist olması pek sıradan sayılmaz. Gizliden gizliye bir de hayranlık duyulur bu meslek erbablarına. Öyle ya nerden bulurlar o konuları, nasıl yazarlar insanı ekranın başına çivileyen o güzelim eserlerini. Hep şöyle düşünürüz; senaristlik çok yaratıcılık isteyen bir meslek. Oysaki senaristlikte yaratıcılığın ve yeteneğin rolü düşünülenin aksine pek de fazla değildir. Dahası bizi ekran başına çakan eserler ortalama yeteneğe sahip fakat gerekli eğitimi almış kişilerin disiplinli çalşmalarının sonucu oluşmaktadır. Elbette ki yeteneğin ve yaratıcılığın rolünü inkâr etmiyoruz. Ancak başarıda asıl rolün eğitimin ve disiplinli çalışmanın ürünü olduğunun altını çizmeye çalışıyoruz. Tüm katılımcılarımızı Senaryo Yazarlığı Sertifika programına davet ediyoruz.

Bu Eğitim Kursu Size Ne Katacak?

Eğitim sonunda senaryonun ve senaryo yazarının temel özelliklerini analiz edebilecek, senaryonun kullanım alanları ile farklı türde senaryoların özelliklerini karşılaştırabileceksiniz. Senaryo kavramını, senaryonun evrelerini ve senaryonun bölümlerini analiz edebileceksiniz. İyi bir senaryo yazarı olmanın koşullarını inceleyeceksiniz.Senaryonun kullanım alanları ile farklı türde senaryoların özelliklerini karşılaştırabileceksiniz.

İş İlanları / Olanakları

Medya kuruluşlarında ve reklam ajanslarında çalışırlar. Çalışma ortamı çok hareketlidir. İşyeri genellikle ileri teknoloji iletişim araçları, reklam ve grafik tasarımına özgü bilgisayarlar ile donatılmış iyi aydınlatılmış, rahat ve temizdir. Çalışma saatleri tam gün olup, hafta sonu veya gece çalışmak, seyahat etmek gerekebilir. Reklamcı çalışırken mal ve hizmet tanıtımında bulunan firma sahipleri ve ilgili ünite yöneticileriyle, reklam ajansı sahip ve yöneticileriyle, araştırmacılar, senaristler, casting (oyuncu) ajansları, matbaacılarla, basın yayın kuruluşları, reklam birimleri personeliyle, anketörler, grafikerler, fotoğrafçılar ve çekimlerde stüdyo şefleri ile, meslektaşlarıyla iletişimde bulunur. Reklamcılık tek başına olduğu kadar grup halinde, işbirliği içinde çalışmayı da gerektirmekte.

Senaryo Yazarlığı Sertifikası

Eğitim sonunda 10 sorudan oluşan 10 dakika süre sınırı bulunan online sınav uygulanmaktadır. Konuları tamamladıktan sonra sınav otomatik olarak karşınıza çıkmaktadır. Sertifika sınavını 100 üzerinden en az 60 alarak başarıyla tamamlayan kişilere Senaryo Yazarlığı Belgesi (katılım sertifikası) verilmektedir. Hak edeceğiniz sertifikayı yukarıda sayılmış olan birçok sektör için iş başvurularınızda CV’nize ekleyebilir ve sertifikanızı bu interaktif eğitimi aldığınıza dair kanıt niteliğinde referans olarak kullanabilirsiniz. Sertifikanın geçerliliği hakkında bilgi edinmek için Destek sayfasına göz atmanızı öneririz.

Kurs Süresi

Bu uzaktan eğitim serbest zamanlı olarak 7 gün sürmektedir. Yani eğitime başladığınız tarihten itibaren 7 gün içerisinde dilediğiniz zaman sisteme giriş yaparak eğitiminizi durdurabilir, devam edebilir ve tamamlayabilirsiniz. Eğer 7 günden daha erken bir zamanda sınavı geçerek eğitimi tamamlarsanız kalan günleri beklemeden sertifikanız profilinize anında eklenecek ve sertifikanızı baskı halinde isteyebileceksiniz.

Daha fazla bilgi almak ve merak ettiklerinizi sormak için iletişim bölümünden veya canlı sohbetten bize her zaman ulaşabilirsiniz.

Eğitim İşleyişi Hakkında

Sertifika Siparişi Hakkında

Ders Konuları

Senaryo 00:19:00
Tip Ve Karakterler 00:19:00
Senaryoda Devinim 00:15:00
Konuşma Örgüsü (Diyalog) 00:13:00
Senaryo Taslağı(SİNOPSİS) 00:14:00
Çekim Senaryosu 00:18:00
Senaryoda Dramatik Yapı 00:28:00
Senaryo Yazarlığı Sertifika Sınavı 00:10:00

Ders Yorumları

4.5

4.5
11 yıldız
 • 5 Yıldız7
 • 4 Yıldız2
 • 3 Yıldız2
 • 2 Yıldız0
 • 1 Yıldız0
 1. teşekkürler

  5

  ders anlatımı sade ve anlaşılır şekilde anlatılmış.Ancak her tanımlama yada anlatımda bir iki cümlelik örnekler verilebilirdi.Teşekkürler

 2. Seneryolar yazarligi

  5

  Mustafa Erkan
  Sinema oyuncusu
  Seneryo yazariyim
  Derler güzel harika

 3. 100 üzerinden 100

  5

  Gayet faydalı dersler.

 4. örnekler üzerinden anlatımlar

  3

  örnekler üzerinden anlatımlar daha çok olmalı. konu uzun anlatımlarla dikkat kaybına sebep oluyor.

 5. Çok yararlı

  4

  Temel senaryo bilgilerini anlamak ve yarım kalmış kimi bilgileri derli toplu hale getirmek için, pratik bir çalışma olmuş.
  Eleştireceğim tek yönü, dili. Kimi yerlerde anlaşılmaz derecede durağan ve donuk bir dil kullanırken, kimi yerlerde göz kanatan yazım yanlışları var. “Hayatda” örneği gibi. Doğrusu “hayatta” .

 6. yorum

  3

  örneklemelerin yer alması pek hoş tabi, teknik detayların yanında duygusal eklerin yer alması ya da aktarılması daha hoş olabilir.

 7. Güzel

  5

  Gayet başarılı anlatılmış tavsiye ederim

 8. 4

  Ün ve Saygınlık kazanmak için Senaryo Yazarlığı yapmak ya da yapmak istemek biraz abes değil mi?


GLOBAL ENSTİTÜ'DEN SERTİFİKA ALANLAR
Daha fazlası için buraya tıklayınız
avatar for
avatar for
avatar for
avatar for
avatar for
avatar for
avatar for
avatar for
avatar for
avatar for
avatar for
avatar for

Global Enstitü. Tüm Hakkı Saklıdır.