Hasan Ali Yücel Çocuk Müzesi açılıyor

Müzede, doğa ile teknolojinin uyumunu, teknolojinin doğadan nasıl esinlendiğini yaşayarak, deneyimleyerek öğrenecek olan çocuklar, bu öğrendiklerini dinozor, mamut, örümcek gibi dev hayvan replikalarıyla da destekleyecek. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, teknolojinin her gün geliştiğini, okulların artık tek başına öğrencilere yetmediğini belirterek okul dışı öğrenme ortamlarının eğitime destek açısından çok önemli olduğunu söyledi.

Çocukların yaşayarak öğrenme tadına, hazzına, keyfine ve başarısına ulaşması hedefiyle yola çıktıklarını anlatan Gürkan, Türkiye’nin ve Balkanların en büyük İnteraktif Çocuk Müzesi projesini hayata geçirmenin  gururunu yaşadıklarını anlattı.

Bu tür eğitim müzelerinin, çocukların bilgiyi arayışlarında meraklarını tetiklemeleri için çok önemli olduğunu belirten Gürkan, konuşmasına şöyle devam etti:
“Kampüsümüzde, tüm dünyanın haberdar olduğu ve uygulamaya çalıştığı Finlandiya modeli ve STEAM modelinden yola çıkarak ‘ellerim işliyor zihnim çalışıyor’ mottosuyla hizmet verilecek. Çocuklarımız drama liderleri tarafından çeşitli drama ve tiyatro teknikleriyle eğlenerek öğrenecek. Gerek okul derslerini gerekse sosyal yaşantılarını pekiştirerek geleceğe daha farkında ve bilinçli hazırlanacak. Çocuklarımız, doğa ile teknolojinin uyumunu, teknolojinin doğadan nasıl esinlendiğini yaşayarak, deneyimleyerek öğrenecek. Helikopterin doğadaki hangi canlıdan esinlenerek üretildiğini keşfederek öğrenecekler. Bu eğitim modeli ülkemize ilham verecek müzenin içinde bulunduğu kampüsümüzün, Edirne’ye değil Trakya ve Balkanlara da hizmet verecek şekilde bir çekim merkezi olacağına inanıyoruz.”

Kampüs içerisinde, ‘Dış Mekan Paleontoloji Sergisi’, ‘Dış Mekan Entomoloji Sergisi’, ‘Dış Mekan Bilim Sergisi’ ve ‘Dış Mekan İnşaat Sergisi’ gibi alanların yer alacağını anlatan Gürkan, projede görev alacak kadronun, alanlarında uzman kişilerden özel olarak  oluşturulduğunu söyledi.

Görev alacak kadronun özel bir eğitimden de geçtiğini belirten Gürkan, Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fatma Bıkmaz, Ankara  Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü ve Müze Eğitimi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ayşe Çakır İlhan ve Ankara Üniversitesi Çocuk Kültürü Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Müze Eğitimi Anabilim Dalı Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Müge Artar’ın da çeşitli konularda kendilerine destek verdiğini anlattı.

İnteraktif Çocuk Müzesi, 29 Ekim Pazartesi günü açılacak.

 

Kaynak:
http://www.hurriyet.com.tr/egitim/hasan-ali-yucel-cocuk-muzesi-aciliyor-40995766

0 responses on "Hasan Ali Yücel Çocuk Müzesi açılıyor"

Mesaj At

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


GLOBAL ENSTİTÜ'DEN SERTİFİKA ALANLAR
Daha fazlası için buraya tıklayınız
avatar for
avatar for
avatar for
avatar for
avatar for
avatar for
avatar for
avatar for
avatar for
avatar for
avatar for
avatar for

Global Enstitü. Tüm Hakkı Saklıdır.