Hayal Gücünüzü Geliştirmenin ve Beslemenin Beş Yolu

Hayal gücünüz, hedeflerinizi belirlemede ve geleceğinizi inşa etmede çok önemli bir rol oynamakta. Yaratıcılığınızın sınırına ulaştığınızda, işinizde veya herhangi bir hedefinize giden yolda elinizden gelenin en iyisini yaparken oldukça zorlanacaksınız. Genelde, özellikle hırslı ve sonuç odaklı olanlarımız, yaratıcılık gerektiren aktiviteleri gözden kaçırıyoruz. Çünkü bu aktivitelerle ilgilenecek zamanı bulamayacağımızı düşünüyoruz. Kendinizi “Ama ben bir iş insanıyım, yaratıcılığın ve hayal gücünün işimle ne alakası olabilir ki?” sorusunun cevabını düşünürken bulabilirsiniz.

Cevabı ise, her şey.

Bu yazıda hayal gücünüzü etkin hale getirecek, içinizdeki yaratıcılık kıvılcımını ateşleyecek; dolayısıyla işinizde daha etkili olmanızı ve yaşam kalitenizi iyileştirmenizi sağlayacak beş yöntemi okuyacaksınız.

Okumak

Sabahları uyandığımda genellikle en az yarım saat boyunca bir şeyler okurum. Yaptığım bu okumalar, hayal gücüm için yakıt görevi görürken yeni iş fikirleri ve pazarlama stratejileri üretmemi sağlıyor. Sadece 10-15 dakikalığına bir şeyler okusanız bile beyninizi “uyandırıyor” ve düşünce üretme sürecinizi canlandırıyor olacaksınız. Bunu günlük bir alışkanlık haline getirin. Okuma işini aynı zamanda gece yatmadan önce de gerçekleştirebilirsiniz. Okumak sadece kendinizi nasıl gördüğünüzü değil, aynı zamanda dünyaya bakışınızı da değiştirebilir.

Yazmak

Gazeteciliğe büyük bir sevdam var. Yanımda her zaman deri kapaklı, Moleskine markalı bir günlük taşırım; görüşlerimi, hislerimi, fikirlerimi not alırım. Kafelere ve kitabevlerine gidip bir köşeye oturmayı ve günlük tutmayı çok severim. Bu yaratıcı aktivitenin yeni iş fikirlerine, var olan güncel problemlerime getirebileceğim çözümlerime, genel olarak hayal gücümü ne kadar açık tuttuğunu sizlere anlatamam. Birçok insan sabah kalkar kalkmaz günlük tutmayı tercih ediyor; kimisi tabletine, kimisi cep telefonuna, kimisi de benim gibi el yazısıyla bir Moleskine deftere tutuyor günlüğünü. Zaten olayın özü kendinizle baş başa kalıp düşüncelerinizi yazabilmekte. Eğer günlüğü sabahları tutarsanız rahatsızlık duyduğunuz şeyleri yazıya döküp içinizden atarak havanızı temizleme ve güne rahat bir şekilde başlama imkanınız olacaktır. Kelimelerin gücü, hayatınızda önemli değişimler yaratmanızda etkili olabilir.

Filmler

Film izlemeyi sadece zevk almak için yapılan bir faaliyet olarak görüyor olabilirsiniz, ama iş bununla sınırlı değil. Film izlemek ilham verici, motivasyon artırıcı, verimli ve yaratıcı bir aktivite olabilir. Bir film izlemeye gittiğinizde, ki ben tek başıma film izlemeyi tercih ederim, zihninizi ve hayal gücünüzü yeni ufuklara açmış oluyorsunuz. Sesler, renkler, olaylar, hikayeler ve karakterlerin tamamı size bir şeyleri hatırlatarak kariyerinizi ve hayatınızı daha canlı hale getirebilecek niteliktedir. Kısacası film izlemek eğlenceli bir iş olmakla beraber aynı zamanda yaratıcılığınızı ve hayal gücünüzü geliştirmek için mükemmel bir yoldur.

Sanat

Hiçbirimiz belki bir Picasso değiliz, ama eğer sanatın herhangi bir dalına ilgi duyuyorsanız lütfen ilgilenmeyi bırakmayın. Sanata çok uzun süredir ilgi duyan arkadaşlarım var, ama bana artık resim çizmeye vakit bulamadıklarını söylüyorlar. Bu bana mantıklı gelmiyor. Eğer sanat ruhunuzu yeniliyor, hayal gücünüzü ve yaratıcılığınızı besliyorsa neden sanatı icra etmiyorsunuz ki? Gününüzün 10-15 dakikasını sevdiğiniz bir işe mutlaka adayabilirsiniz. Resim çizerken veya başka bir sanatı icra ederken kendi iç benliğinizle bağlantıya geçiyor ve yaratıcılığınızı besleyecek, size ilham verecek bir noktaya parmak basmış oluyorsunuz. Bir sanat icra etmek işinizde sizi daha da ileriye taşıyacaktır. Belki sizin “sanatınız” evinizdeki bir odayı dekore etmektir. Öyleyse bunu gerçekleştirin. Belki de “sanatınız” vücut geliştirme sporu ya da jimnastiktir. Belki danstır. Belki müziktir. Belki de bahçıvanlıktır. Aslında faaliyetlerde çoğu insanın göremediği sanatsal bir boyut da bulunmaktadır. Yaratıcılık kaslarınızı çalıştırarak iç benliğinize uyum sağlayacak ve hayal gücünüzü farklı fırsatlara açık hale getireceksiniz.

Hayal Kurmak

Son olarak, hayal kurmanın hayal gücünüzü ve yaratıcılığınızı açmakta ne kadar önemli bir araç olduğunu vurgulamak istiyorum. Herhalde hepimiz ilkokuldayken öğretmenimizin hayallere dalmayı bırakıp gerçek hayata dönmemizi söylediğini hatırlıyoruzdur. Hayal kurarken kendinizi sıradan gerçeklikten ayırıp farklı ihtimallere açıyorsunuz. Elbette tüm gününüzü hayal dünyasında geçirmeyi doğal olarak siz de istemiyorsunuzdur, ancak bazı anlarda rahatlamak ve “hayal kurmak” hayal gücünüzü yeni fikirlere ve hayallere açacak bir aktivitedir. Bu hayal ve fikirler ise işinizde ve hayatınızda yol katetmenizi sağlayacaktır. Zaten hepimizin de beklentisi bu yönde değil mi? Bu yüzden hayal kurmaya ve bu yaratıcı anların keyfini çıkarmaya bakın. Her şey bir hayalle, hatta bir “düş” ile başlar.

 

Kaynak:

https://girisimcikafasi.com/hayal-gucunuzu-gelistirmenin-ve-beslemenin-bes-yolu

10 Ekim 2018

0 responses on "Hayal Gücünüzü Geliştirmenin ve Beslemenin Beş Yolu"

Mesaj At

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


GLOBAL ENSTİTÜ'DEN SERTİFİKA ALANLAR
Daha fazlası için buraya tıklayınız
avatar for
avatar for
avatar for
avatar for
avatar for
avatar for
avatar for
avatar for
avatar for
avatar for
avatar for
avatar for

Global Enstitü. Tüm Hakkı Saklıdır.