Hukuk mezunlarına meslek öncesi sınav

Yargı hizmetlerinin verilmesinde mesleki yetkinliğin önemini anlatan Abdulhamit Gül, yeni bir hukuk eğitimi modeli ile hukuk alanındaki mesleklere giriş sistemi üzerinde çalıştıklarını söyledi. Gül, uluslararası uygulamaların da incelendiğini belirtti.

Hakim ve savcı yardımcılığının, mesleğe daha iyi, tecrübeli, donanımlı hazırlanmayı sağlayacağını söyleyen Gül, konunun, hakim ve savcıların, mahkemelerin iş yükünü de hafifletecek bir model olarak gündemlerinde bulunduğunu anlattı.

Gül, hakim ve savcı yardımcılarının, hakim ve savcıların nezaretinde bazı işlemleri yapacağını, bu sürede de tecrübelerin artırılmasının hedeflendiğini belirtti. Konuyla ilgili çalışmaların devam ettiğini anlatan Gül, hakim ve savcı yardımcılığında belirli bir süre öngördüklerini, bu sürede teori ve pratiğin kazandırılmasının amaçlandığını söyledi.

‘KAMUOYUNDA BÜYÜK DESTEK GÖRDÜK’
Adalet Bakanı Gül, hukuki ve mesleki yeterlikle ilgili öngörülen sistem hakkında şöyle konuştu:
“Mesleki yeterlikle hukuki yeterlilik sınavı düşünüyoruz. Hukuk fakültesinden mezun olan birisi noter, avukat, hakim, savcı, noter yardımcısı ne olacaksa önce bir hukuki yeterlilik sınavına girecek, bu sınavı geçtikten sonra diğer alanlarda, hangi mesleği düşünüyorsa o sınava girecek. Bunun da mesleğin kalitesini artıracağını düşünüyoruz. Strateji belgemizle beraber bu konuda da önerileri alıyoruz. Kamuoyunda da büyük destek gördük. Bunun yargıya güveni ve kaliteyi artıracağına inanıyoruz.”

Kaynak:
http://www.hurriyet.com.tr/egitim/hukuk-mezunlarina-meslek-oncesi-sinav-40992910

2 responses on "Hukuk mezunlarına meslek öncesi sınav"

  1. Çok güzel düşünmüşsünüz. Ben ilâhiyat düşünüyorum ve bunun için de bir eğitim verilmesini öneriyorum.

  2. EVET.BİR DE BEN EMEKLİ BİR HUKUK PERSONELİ OLARAK ŞUNU İFADE ETMEK İSTİYORUM. BİRÇOK AVUKATLIK OFİSİNDE ÇALIŞAN ADLİ TAKİP ELEMANLARI VAR. BUNLAR GENELDE YA EMEKLİ ADLİYE PERSONELİ YAHUT AVUKATIN YANINDA YETİŞMİŞ OLAN ELEMANLARDIR. ANCAK BUNUNLA İLGİLİ İSMEK KURSLARINDA BAŞTA OLMAK KAYDIYLA ÜCRETSİZ YA DA ÜCRETLİ BİRÇOK YERDE EĞİTİM VERİLİYOR. FAKAT BUNLARLA İLGİLİ OLARAK NE BİR SENDİKAL HAKLARINI GÖZETEN BİR DERNEK ŞEKLİNDE KURULMUŞ BİR KURUMLARI NE DE HAKLARINI KORUYACAK YASAL BİR KURULU MERCİLERİ YOKTUR. ASLINDA AVUKATLARIN EN BÜYÜK YARDIMCILARI VE İŞ YÜKÜNÜ HAFİFLETEN KİMSELERDİR. HATTA STAJYER AVUKATLARDAN DAHA DA BİLGİ DONANIMLI VE TECRÜBE SAHİBİ OLANLARI DA BULUNMAKTADIR. ANCAK HUKUKİ AÇIDAN ONLARIN HAKLARINI GÖZETECEK BİR KURULU MERCİİ BULUNMAMAKTADIR. HALBUKİ KUZEY KIBRIS CUMHURİYETİNDE BU ADLİ TAKİP ELEMANLARI AVUKAT YARDIMCI PERSONELİ OLARAK ANILMAKTADIR. İNŞALLAH ONLARIN DA HAKLARINI GÖZETEBİLECEK BİR DERNEK VEYA KURULUŞU HAYATA GEÇİRİRLER. SAYGILARIMLA.

Mesaj At

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global Enstitü. Tüm Hakkı Saklıdır.