Hukuk mezunlarına meslek öncesi sınav

Yargı hizmetlerinin verilmesinde mesleki yetkinliğin önemini anlatan Abdulhamit Gül, yeni bir hukuk eğitimi modeli ile hukuk alanındaki mesleklere giriş sistemi üzerinde çalıştıklarını söyledi. Gül, uluslararası uygulamaların da incelendiğini belirtti.

Hakim ve savcı yardımcılığının, mesleğe daha iyi, tecrübeli, donanımlı hazırlanmayı sağlayacağını söyleyen Gül, konunun, hakim ve savcıların, mahkemelerin iş yükünü de hafifletecek bir model olarak gündemlerinde bulunduğunu anlattı.

Gül, hakim ve savcı yardımcılarının, hakim ve savcıların nezaretinde bazı işlemleri yapacağını, bu sürede de tecrübelerin artırılmasının hedeflendiğini belirtti. Konuyla ilgili çalışmaların devam ettiğini anlatan Gül, hakim ve savcı yardımcılığında belirli bir süre öngördüklerini, bu sürede teori ve pratiğin kazandırılmasının amaçlandığını söyledi.

‘KAMUOYUNDA BÜYÜK DESTEK GÖRDÜK’
Adalet Bakanı Gül, hukuki ve mesleki yeterlikle ilgili öngörülen sistem hakkında şöyle konuştu:
“Mesleki yeterlikle hukuki yeterlilik sınavı düşünüyoruz. Hukuk fakültesinden mezun olan birisi noter, avukat, hakim, savcı, noter yardımcısı ne olacaksa önce bir hukuki yeterlilik sınavına girecek, bu sınavı geçtikten sonra diğer alanlarda, hangi mesleği düşünüyorsa o sınava girecek. Bunun da mesleğin kalitesini artıracağını düşünüyoruz. Strateji belgemizle beraber bu konuda da önerileri alıyoruz. Kamuoyunda da büyük destek gördük. Bunun yargıya güveni ve kaliteyi artıracağına inanıyoruz.”

Kaynak:
http://www.hurriyet.com.tr/egitim/hukuk-mezunlarina-meslek-oncesi-sinav-40992910

2 responses on "Hukuk mezunlarına meslek öncesi sınav"

Mesaj At

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global Enstitü. Tüm Hakkı Saklıdır.