İş Hayatında Karakterinizi Ortaya Koymanın 5 Yolu

İş dünyasının dinamikleri üzerine birçok kitap yazılmış, birçok film çekilmiş, birçok senaryo organize edilmiştir. Bu dinamik içerisinde kendi yolunuza uygun olarak hareket etmek de oldukça maharetli bir iştir. Kimileri iş dünyasının dinamiklerinin ağırlığı karşısında ezilir ve kendi yoluna uygun hareket edemez. Böylece kendi karakterinizi ortaya koyamaz ve yok olur gidersiniz aslında.

Yukarıda bahsettiğimiz sebepledir ki, iş hayatında yok olup gitmemeniz için kendi duruşunuzu ortaya koymalı ve karakterinizden taviz vermemelisiniz. Tabiî ki bu karakter sahibi tavrı ortaya koyarken de bir takım stratejik yaklaşımlar içerisinde olmanız gerekmektedir. Düzensiz ve plansız hareket eder, her seçeneği kabul eder, “Hayır” demeyi bilemez ve kendi karakterinizi bir şekilde ortaya koyamazsanız bir süre sonra düzenin içinde kaybolup giden bir birey olarak yer alırsınız.

Şimdi gelin iş hayatında karakterinizi ortaya koyabilmek için neler yapabileceğinize dair taktiklerimize geçelim…

Kendi Gücünüzü Bilin

Öncelikle kendi gücünüzü çok iyi bir şekilde bilmeli ve tartmalısınız. Böylece atacağınız adımlar da son derece sağlam olacaktır. İş hayatında böylece çevrenizdeki bireyler sizin gücünüzden etkilenip yanınıza gelmeye başlayacaktır.

“Hayır” Demeyi Öğrenin

Gerek günlük yaşantınızda olsun gerekse iş hayatında olsun bazı konularda “Hayır” demeyi bilmeli ve her konuyu kabul etmemelisiniz. İş hayatı güçlüklerle dolu olan bir mecra olduğu için her konuyu kabul edebilme lüksüne sahip olamaz ve böylece kendi karakterinizi ortaya koyamazsınız.

Duruşunuzdan Ödün Vermeyin

Birey olarak kendi duruşunuzdan ödün vermemeli ve ortaya belli bir karakter koymalısınız. Duruşundan ödün vermeyen bireyler iş hayatında herkesin takdir ettiği, önem verdiği bireyler olarak anılırlar.

Planlı Ve Taktiksel Hareket Edin

Bazı konularda planlı ve taktiksel hareket etmek size güç verecektir. Önceden sezebilme yeteneğinizi kullanarak olaylara planlı yaklaşmalı, sorunlar karşısında taktiksel yollar oluşturabilmelisiniz.

Değerlerinize Sahip Çıkın

Çalışma hayatında belirli prensipler oluşturabilmek oldukça önemlidir. Bu prensipler çerçevesinde hareket etmek, kendi değerlerinizi ortaya koymak, insanların nazarında sizi saygın bir kişi yapacaktır. Mutlaka kendi değerleriniz doğrultusunda adımlar atmalı, kendi karakterinizi sahaya yansıtmalısınız.

Kaynak:

https://girisimcikafasi.com/is-hayatinda-karakterinizi-ortaya-koymanin-5-yolu

10 Ekim 2018

0 responses on "İş Hayatında Karakterinizi Ortaya Koymanın 5 Yolu"

Mesaj At

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


GLOBAL ENSTİTÜ'DEN SERTİFİKA ALANLAR
Daha fazlası için buraya tıklayınız
avatar for
avatar for
avatar for
avatar for
avatar for
avatar for
avatar for
avatar for
avatar for
avatar for
avatar for
avatar for

Global Enstitü. Tüm Hakkı Saklıdır.