Yabancı öğrencilerden 34 milyon avro gelir

IEFT Yurtdışı Eğitim Fuarları Genel Müdürü Deniz Akar, “Türkiye 2017 yılında uluslararası öğrencilerden 34 milyon avro kazanç sağladı. Ülkemize en fazla öğrenci gönderen ülkeler Almanya, Yunanistan ve Rusya oldu. Bu ülkeleri Çin, Amerika, Endonezya, Fransa ve Hollanda izledi” dedi.

IEFT Yurtdışı Eğitim Fuarı kapsamında çok sayıda ülkeden öğrenci ve üniversitelerin Türkiye’ye gelip fuara katılım sağladığını belirten Akar, bu kapsamda Güney Kore üniversitelerinde yaşanan hareketliliğe işaret etti. Güney Kore üniversitelerinin Türkiye’ye çıkarma yaptığını, köklü bağlara sahip olan iki ülkenin iş birliğinin eğitim alanında da geliştiğini anlatan Akar, şunları söyledi:
“Güney Kore, yolladığı devlet kademesindeki kapsamlı heyetiyle eğitim alanındaki ilişkileri de güçlendirmek istiyor. IEFT Yurtdışı eğitim Fuarları’na katılacak olan Güney Kore, Türk öğrencilere özel burslar ve uygun fiyatlı eğitimlerle iki ülke arasındaki eğitim iş birliğini artırmak istiyor. Son dönemde Türkçe öğrenen ve Türkiye’de yaşamak isteyen Güney Koreli öğrenciler ve Korece öğrenen Türk öğrencileri sıkça görmek mümkün. Bunu fark eden Güney Kore, bugüne kadar Türk öğrencilere gösterdiği ilgiyi artırması gerektiğini fark ederek, eğitim konusunda büyük bir heyeti Türkiye’ye gönderiyor. Güney Kore, geçtiğimiz yıldan bu yana eğitim konusunda yakaladığı çıkışı Türkiye ile ilişkileri geliştirmek için de kullanmak istiyor.”

Akar, karşılıklı öğrenci değişimi yapmak amacıyla Türkiye’ye gelen heyetin, hem devlet bazında hem de özel kurumlarla yapacağı görüşmelerle güçlü bağların temelini atmak istediğini anlattı. Türkiye’de öğrenim gören öğrenciler hakkında da bilgi veren Akar, OECD araştırmalarına göre Türkiye’deki uluslararası öğrenci sayısının her yıl biraz daha arttığını söyledi.

Bu süreçte devlet bazında ve özel kurumların yaptığı çalışmaların etkili olduğunu belirten Akar, “Türkiye’de artan uluslararası öğrenci sayısı gelirleri de artırıyor. Türkiye 2017 yılında uluslararası öğrencilerden 34 milyon avro kazanç sağladı. Türkiye’ye en fazla öğrenci gönderen ülkeler Almanya, Yunanistan ve Rusya oldu. Bu ülkeleri Çin, Amerika, Endonezya, Fransa ve Hollanda izledi” dedi.

Kaynak:
http://www.hurriyet.com.tr/egitim/yabanci-ogrencilerden-34-milyon-avro-gelir-40991916

0 responses on "Yabancı öğrencilerden 34 milyon avro gelir"

Mesaj At

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global Enstitü. Tüm Hakkı Saklıdır.