Bu dersi almanız için giriş yapmanız gerekmektedir  →   GİRİŞ | KAYIT OL

İşaret Dili Eğitimi

İşaret dili, işitme engellilerin kendi aralarında iletişim kurarken, el hareketlerini ve yüz mimiklerini kullanarak oluşturdukları görsel bir dildir. İletişim, duygu ve düşünceyi ifade etme şeklidir. İşitme engelliler için de iletişim aracıdır. Ülkemizde İşitme Engelliler Federasyonu verilerine göre 2.5 milyon, Birleşmiş Milletler verilerine göre ise 3 milyon işitme engelli bulunmaktadır. Ayrıca bu dil ülke ve yörelere göre farklılık göstermektedir. Tüm katılımcılarımızı İşaret Dili sertifika programı‘na davet ediyoruz.

Bu Eğitim Kursu Size Ne Katacak?

Bu dilin genel özellikleri, işaret ve beden dili ilişkisi, iletişim ve günlük konuşma dili, TİD özelliklerine göre cümleler, TİD cümlelerinde ekler ve zamanlar, TİD cümlelerinde öğeler, TİD’e göre hazırlıklı ve hazırlıksız konuşma, ve TİD Dil bilgisi konularında oldukça detaylı bir eğitim ile kendinizi geliştirebileceksiniz.

İş İlanları / Olanakları

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı son yıllarda yapmış olduğu sınavlar ile tercüman almaktadır. Son yapılan sınavda KPSS şartı aranmamıştır. Aranan şartlar şöyle:

a.657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 48 inci maddesinde belirtilen genel şartları haiz olmak,

b.Erkek adaylar için askerlik ile ilişkisi bulunmamak,

c.Herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşundan emekli veya yaşlılık aylığı almıyor olmak,

d.Milli Eğitim Bakanlığı Onaylı İşaret Dili Tercümanlığı sertifikası sahibi olmak.  (TİD Sisteminin Oluşturulması ve Uygulanmasına Yönelik Usul ve Esasların Belirlenmesine İlişkin Yönetmeliğin Geçici 2 nci maddesi kapsamında verilen işaret dili tercümanlığı sertifikasın asahip olmak.)

e.En az lise ve dengi okul mezunu olmak.

Bu şartlar altında ilgili eğitimi alan kişiler kamu hastaneleri, adliyede bilirkişi olarak görev alma, yeminli tercüman, tv, konferans seminer ya da toplu organizasyonlarda tercümanlık yapabilirsiniz.

İşaret Dili Sertifikası

Eğitim sonunda 10 sorudan oluşan 10 dakika süre sınırı bulunan online sınav uygulanmaktadır. Konuları tamamladıktan sonra sınav otomatik olarak karşınıza çıkmaktadır. Sertifika sınavını 100 üzerinden en az 60 alarak başarıyla tamamlayan kişilere İşaret Dili Belgesi (katılım sertifikası) verilmektedir. Hak edeceğiniz sertifikayı yukarıda sayılmış olan birçok sektör için iş başvurularınızda CV’nize ekleyebilir ve sertifikanızı bu interaktif eğitimi aldığınıza dair kanıt niteliğinde referans olarak kullanabilirsiniz. Sertifikanın geçerliliği hakkında bilgi edinmek için Destek sayfasına göz atmanızı öneririz.

Kurs Süresi

Bu uzaktan eğitim serbest zamanlı olarak 7 gün sürmektedir. Yani eğitime başladığınız tarihten itibaren 7 gün içerisinde dilediğiniz zaman sisteme giriş yaparak eğitiminizi durdurabilir, devam edebilir ve tamamlayabilirsiniz. Eğer 7 günden daha erken bir zamanda sınavı geçerek eğitimi tamamlarsanız kalan günleri beklemeden sertifikanız profilinize anında eklenecek ve sertifikanızı baskı halinde isteyebileceksiniz.

Daha fazla bilgi almak ve merak ettiklerinizi sormak için iletişim bölümünden veya canlı sohbetten bize her zaman ulaşabilirsiniz.

Eğitim İşleyişi Hakkında

Sertifika Siparişi Hakkında

Ders Konuları

TİD’e Giriş 00:29:00
Toplumdilbilimsel Görünüm 00:26:00
Sesbilgisi ve Sesbilim 01:04:00
İşaret Yapılanışı ve Biçimlenişi 02:40:00
Sözdizim 00:46:00
Anlambilim 00:48:00
İşaret Dili Sertifika Sınavı 00:10:00

Ders Yorumları

3.8

3.8
5 yıldız
 • 5 Yıldız2
 • 4 Yıldız2
 • 3 Yıldız0
 • 2 Yıldız0
 • 1 Yıldız1
 1. Teşekkürler

  5

  Çok beklediğim bir eğitimdi, keyifli geçti. teşekkürler.

 2. sıkıcı

  1

  işaret dili öğrenmeyi beklerken sıkıcı satırlar dolusu yazı okutmaya calışmaları cok ironik.

 3. Harika :)

  5

  İşaret Dili Tercümanı olarak söylemeliyim ki herkezin alması gereken bir eğitim. İşaret Dili alanında işaret dili bilmek yeterli olmuyor. Gerek tarihçesi ve dil bilgisi de öğrenilmeli 🙂
  Harika olmuş. Genel olarak eğitimlerin hepsine kaynakları pdf olarak siteye yükleyebilirseniz eğitim alanlarda kalıcı döküman sahibi olabilirler 🙂

 4. Faydalı

  4

  Eğitim çok başarılıydı emeğinize sağlık. Ancak YouTube videolarınızda da bu bölüme yer vermeniz çok iyi olacaktır. Tarihçe güzel fakat sıkıcılıktan öte daha fazla görsele ağırlık verilmesi teoride kalmayıp pratiğe dönüştürülmesi açısından daha faydalı olacaktır. Çok gerekli bir bölüm duyarlılığınız için teşekkürler..👏

 5. 4

  çok kapsamlı ders içeriği olduğunu söylemek mümkün. konuların bir kısmı okunarak anlaşılacağı gibi içerik anlamında videolardan faydalanılması gerekiyor bence. daha çok sunum şeklinde veya bazı teknik bölümlerde videolardan destek alınırsa daha etkili olacağını düşünüyorum. açıkçası çok zorlandığımı söyleyebilirim. eksikleri olduğunu belirtmiş olsam da gene de emeğinize sağlık sayenizde aydınlandım.


GLOBAL ENSTİTÜ'DEN SERTİFİKA ALANLAR
Daha fazlası için buraya tıklayınız
avatar for
avatar for
avatar for
avatar for
avatar for
avatar for
avatar for
avatar for
avatar for
avatar for
avatar for
avatar for

Global Enstitü. Tüm Hakkı Saklıdır.