Türk Sineması ve Yeşilçam Eğitimi

Bir ülkeyi, bir kültürü tanımak için kullanılabilecek en iyi araçlardan biri, o ülkenin sinemasıdır. Bir halkın dilini, giyinme tarzını, davranış biçimlerini, gelenek ve göreneklerini, geçirdiği sosyal değişimleri vs. sinema vasıtasıyla takip etmek mümkündür. Başka hiçbir iletişim aracı toplumu tanımak için gerçekçi bir sinema kadar faydalı olamaz, insan ruhunu sinema kadar yansıtamaz.  Türk sinemasının yüz yılı aşan tarihi, bir anlamda Türk modernleşmesinin de özetidir. Türkiye’nin sosyal ve kültürel değişimleri, insanların hayata bakışlarını dönem filmlerini izleyerek anlamak mümkündür. Türk Sineması ve Yeşilçam sertifika programı ile sınır tanımaz hayalgücünüzü sanal ortama taşıyabilir ve biraz sabırla gelecekte iyi bir iş ve kazanç sahibi olabilirsiniz.

Bu Eğitim Kursu Size Ne Katacak?

Türkiye’de sağlam bir sinema endüstrisinin temellerinin atılması gecikmiş, uzun yıllar süren Muhsin Ertuğrul’un tiyatro kökenli egemenliği de gerçek bir sinema dili oluşmasına fırsat vermemiştir. Türk sinema endüstrisinin talihi, 1940’ların sonlarına doğru özel bir vergi indirimi ile birdenbire döner ve Türk filmlerini desteklemek amacıyla büyük indirimlere gidilir, bu durum 1950’lerin değişen ekonomi politikalarıyla da birleşince zamanla gerçek bir film patlamasına dönüşür. Bu da endüstri içerisinde çok sayıda sinemacının film yapmasını sağlar. Türk sineması dediğimizde akla ilk gelen Yeşilçamdır. Yeşilçam, sinemanın profesyonel olarak meslek edinilmesini, yönetmen, oyuncu ve teknik ekip yetiştirilmesinin daha organize yapılmasını sağlamıştır. 1960’lar sinemamız için toplumsal gerçekçi olarak nitelenen dönem olmuştur. 1970’li yıllarda devrimci film örnekleri görülmüştür. 1980 sonrasında çevre ve feminizm konusu sinema filmlerinde işlenmiştir.

İş İlanları / Olanakları

Son dönem Türk sinemasında kendisiyle hesaplaşmayı ve kendisini sorgulamayı konu eden filmler çekilmiştir. Bu iki eğilim belirgin anlamlı saptamalara yol açmamış olsa da Türk sinemasının genel sorunlarının çözümlenmesinin ön şartlarını oluşturmaktadır.almaktadır.

Yedinci sanat olarak adlandırılan bu sanatı anlamak için Türk Sinema tarihinin doğuşunu, gelişme evrelerini, Yeşilçam ve günümüz sinemasının yönetmen ve oyuncularını bunlarla ilgili bütün sorularınızın cevabını bu kitapçıkta bulabileceksiniz.

Türk Sineması ve Yeşilçam Sertifikası

Eğitim sonunda 10 sorudan oluşan 10 dakika süre sınırı bulunan online sınav uygulanmaktadır. Konuları tamamladıktan sonra sınav otomatik olarak karşınıza çıkmaktadır. Sertifika sınavını 100 üzerinden en az 60 alarak başarıyla tamamlayan kişilere Türk Sineması ve Yeşilçam Belgesi (katılım sertifikası) verilmektedir. Hak edeceğiniz sertifikayı yukarıda sayılmış olan birçok sektör için iş başvurularınızda CV’nize ekleyebilir ve sertifikanızı bu interaktif eğitimi aldığınıza dair kanıt niteliğinde referans olarak kullanabilirsiniz. Sertifikanın geçerliliği hakkında bilgi edinmek için Destek sayfasına göz atmanızı öneririz.

Kurs Süresi

Bu uzaktan eğitim serbest zamanlı olarak 7 gün sürmektedir. Yani eğitime başladığınız tarihten itibaren 7 gün içerisinde dilediğiniz zaman sisteme giriş yaparak eğitiminizi durdurabilir, devam edebilir ve tamamlayabilirsiniz. Eğer 7 günden daha erken bir zamanda sınavı geçerek eğitimi tamamlarsanız kalan günleri beklemeden sertifikanız profilinize anında eklenecek ve sertifikanızı baskı halinde isteyebileceksiniz.

Daha fazla bilgi almak ve merak ettiklerinizi sormak için iletişim bölümünden veya canlı sohbetten bize her zaman ulaşabilirsiniz.

Eğitim İşleyişi Hakkında

Sertifika Siparişi Hakkında

Ders Konuları

Türkiye’de Sinemanın İlk Yılları 00:12:00
Yeşilçam Dönemi Sineması 00:20:00
1960’lar Sonrası Türk Sineması 00:13:00
1980 Sonrası Türk Sineması 00:35:00
Türk Sineması ve Yeşilçam Sertifika Sınavı 00:10:00

Ders Yorumları

5

5
3 yıldız
 • 5 Yıldız3
 • 4 Yıldız0
 • 3 Yıldız0
 • 2 Yıldız0
 • 1 Yıldız0
 1. Bayıldım

  5

  Teşekkürler

 2. teşekkür

  5

  emeklerinize sağlık

 3. teşekkür

  5

  emeklerinize sağlık


GLOBAL ENSTİTÜ'DEN SERTİFİKA ALANLAR
Daha fazlası için buraya tıklayınız
[authoravatars roles=sertifika avatar_size=80 user_link=bp_memberpage order=random limit=12]

Global Enstitü. Tüm Hakkı Saklıdır.